Głównym celem przedmiotowego projektu jest wzmocnienie potencjału naukowego Politechniki Rzeszowskiej im.
Ignacego Łukasiewicza (PRz) oraz podniesienie poziomu badań naukowych i jakości kształcenia w dziedzinie
nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinach naukowych: inżynieria lądowa, geodezja i transport; inżynieria chemiczna; inżynieria materiałowa; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Do realizacji zaplanowano 6 zadań badawczych obejmujących prace naukowe zmierzające do poszerzenie współpracy międzynarodowej i zwiększenia oddziaływania prowadzonych prac w obszarze B+R na funkcjonowanie otoczenia społeczno-gospodarczego w województwie podkarpackim oraz podniesienia jakości dydaktyki prowadzonej na kierunkach studiów związanych ze wskazanymi dyscyplinami. Zaplanowane zadania szczegółowe odpowiadają na potrzeby rozwojowe województwa podkarpackiego i obejmują zakresem realizowanych prac inteligentną specjalizację – jakość życia, oraz częściowo lotnictwo i kosmonautyka – które zostały zdefiniowane w ramach Regionalnej Strategii Innowacji (RIS) województwa podkarpackiego. W wyniki realizacji zadań i rozwojowi potencjału naukowego w perspektywie kilku najbliższych lat proponowane Regionalne Centrum Doskonałości Inżynieria dla Jakości Życia i Rozwoju Technologii stanie się wiodącym ośrodkiem zapewniającym transfer nowoczesnych rozwiązań do lokalnego otoczenia społeczno-gospodarczego, prowadząc współpracę z przemysłem i innymi ośrodkami naukowymi w szczególności zagranicznymi. Osiągnięcie głównego celu projektu wspierają poniżej zdefiniowane cele szczegółowe:
1. Podniesienie jakości badań naukowych w dyscyplinach naukowych wskazanych we wniosku;
2. Zwiększenie znaczenia prowadzonych badań naukowych w międzynarodowym środowisku naukowym;
3. Zwiększenie wpływu badań naukowych na funkcjonowanie otoczenia społeczno – gospodarczego;
4. Wsparcie badań w zakresie nowoczesnych metod dydaktycznych ukierunkowanych na podniesienie jakości kształcenia na kierunkach studiów.
Wyżej wymienione cele są zgodne zarówno ze strategią rozwoju dyscyplin funkcjonującą w PRz oraz wpisują się w strategię rozwoju regionu, zakładając ciągłe doskonalenia zespołów współpracujących naukowców celem osiągnięcia mierzalnych rezultatów o kluczowym znaczeniu dla dynamicznie rozwijającego się regionu. W wyniku realizacji projektu oczekiwane jest podniesienie poziomu badań naukowych realizowanych przez zespoły badawcze, co zostanie osiągnięte m.in. dzięki wzrostowi liczby publikacji przyjętych do druku i/lub opublikowanych w czasopismach z Impact Factor oraz charakteryzujących się wysoką punktacją (co najmniej 100 punktów) z listy czasopism Ministerstwa Edukacji i Nauki w tym we współautorstwem z naukowcami z zagranicy. Ważnym elementem będzie również aktywność naukowców w prezentowaniu wyników podczas krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych oraz poprzez organizację staży i wyjazdów studyjnych dla pracowników PRz, finansowanie udziałów pracowników w konferencjach o zasięgu międzynarodowym oraz finansowanie wizyt studyjnych pracowników naukowych z zagranicznych ośrodków naukowych. Planowane jest także zatrudnianie na stanowiskach profesorów wizytujących osób z uczelni zagranicznych. W powyższym zakresie planowana jest rozwijanie współpracy z uczelniami zagranicznymi w tym: Max Planck Institute, Magdeburg, Germany; Institute of Macromolecular Chemistry Czech Academy of Sciences, Czech Republic; Montana State University, USA; University of Charles, Praha, Czech Republic; Federal University of Ouro Preto, Brazil; Uniwersytet w Magdeburgu, Germany; Lehigh University, Bethlehem, Pensylwania, Stany Zjednoczone; University of Science & Technology of Beijing, Beijing, Chiny; Universidade do Minho, Portugal; Universidade da Beira Interior, Covilha, Portugal; University of Stavanger, Norway; University Federico II, Neapol, Italy.
Innym ważnym elementem planu jest transfer wiedzy i uzyskanych doświadczeń do obecnego w regionie przemysłu. Efekty prac będą prezentowane lokalnemu otoczeniu społeczno-gospodarczemu oraz chronione w postaci rozwiązań zgłaszanych do opatentowania w Urzędzie Patentowym RP. Ważnym elementem współpracy z otoczeniem przemysłowym będą staże przemysłowe. Istotną kwestią będzie również rozwinięcie tematyki badawczej wykorzystującej nowoczesne narzędzia informatyczne bazujące na modelowaniu i optymalizacji procesów, w
szczególności symulatorów procesowych i programów do analizy numerycznej procesów technologicznych jako nowoczesnych metod dydaktycznych ukierunkowanych na podniesienie jakości kształcenia na kierunkach studiów prowadzonych na PRz. Badania naukowe w PRz są prowadzone przez pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych i charakteryzują się dużą różnorodnością tematyczną. Szczególny nacisk jest kładziony na prowadzenie innowacyjnych prac B+R z praktycznymi zastosowaniami rezultatów w przemyśle. Pojemność tematyczna wskazanych dyscyplin naukowych sprawia, że proponowane nowatorskie badania można zasadniczo podzielić na tematy badawcze związane z ochroną środowiska naturalnego, zrównoważonym i ekologicznym budownictwem, inżynierią oczyszczania produktów, proekologicznymi technologiami, inżynierią szeroko rozumianych zastosowań medycznych, inżynierią innowacyjnych materiałów. W ramach projektu realizowane będzie sześć zadań badawczych obejmujących po kilka szczegółowych projektów badawczych: